|
| Color Options | Phantom Black/ Aurum Gold, Pure White/ Tangerine Orange, Aluminum Silver/ Carival Red/ Jet Black |
| Price | US$ 9995. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Classic |
| Model | Triumph Speed Twin 900 |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission | 95.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.10 litres/100 km (24.4 km/l or 57.37 mpg) |
| Clutch | Wet. multi-plate assist |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Multipoint sequential electronic fuel injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 84.6 x 80.0 mm (3.3 x 3.1 inches) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Max Torque | 80.0 Nm (8.2 kgf-m or 59.0 ft.lbs) @ 3800 RPM |
| Max Power | 65.0 HP (47.4 kW)) @ 7500 RPM |
| Engine Details | 270° crank angle |
| Capacity | 900.0 ccm (54.92 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Wheelbase | 1435 mm (56.5 inches) |
| Overall Width | 777 mm (30.6 inches) |
| Overall Height | 1115 mm (43.9 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 216.0 kg (476.2 pounds) |
Speed Twin 900 dimensions and frame |
| Wheels | Cast aluminium alloy multi-spoke |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Nissin 2-piston calipers. |
| Brake Disc Diameter | 255 mm (10.0 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Floating discs. Brembo 4-piston calipers. |
| Rear Tyre | 150/70-R17 |
| Front Tyre | 100/90-18 |
| Rear Wheel Travel | 116 mm (4.6 inches) |
| Rear Suspension | Twin RSUs with preload adjustment |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 43mm upside-down Marzocchi forks |
| Trail | 103 mm (4.1 inches) |
| Frame | Tubular steel, with twin cradles |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Triumph Speed Twin 900 discussion group or the general Triumph discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 10,000 miles/16,000 km/12 months |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Instruments | LCD multifunction instruments with integrated color TFT screen |
| Oil capacity | 3.80 litres (4.02 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 24.9° |
| Exhaust system | Brushed stainless steel 2 into 2 exhaust system with twin silencers |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.