Sr F - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Zero SR-F is an electric naked bike designed for performance-minded riders seeking zero-emission thrills. Its 111 hp Z-Force motor delivers instant 189.8 Nm torque, achieving 0-62 mph in 3.3 seconds and a 124 mph top speed. Best known for combining aggressive acceleration with silent operation and minimal maintenance, it's ideal for urban commuting and spirited riding without environmental impact.
2025
General information | |
| Color Options | Silver, red |
| Price | US$ 20495. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Naked bike |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | No direct emisssion. |
| Clutch | Clutchless direct drive |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Cooling System | Air |
| Max Torque | 189.8 Nm (19.4 kgf-m or 140.0 ft.lbs) |
| Engine Details | Z-Force 75-10 motor |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1450 mm (57.1 inches) |
| Seat Height | 787 mm (31.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 227.0 kg (500.4 pounds) |
| | |
Sr F dimensions and frame | |
| Wheels | Pirelli Diablo Rosso III tires |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Floating discs. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 180/55-17 |
| Front Tyre | 120/70-17 |
| Rear Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Showa 40 mm piston, piggy-back reservoir shock with adjustable spring preload, compression and rebound damping |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Showa 43 mm Big Piston Separate Function forks, with adjustable spring preload, compression and rebound damping |
| Trail | 94 mm (3.7 inches) |
| Frame | Steel-trellis |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 199.6 km/h (124.0 mph) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Zero SR-F discussion group or the general Zero discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Range up to 176 miles. 1.1 hour charging. Lithium Ion 17.3 kWh battery. Bosch Motorcycle Stability Control. Over-the -air updates. Connectivity. |
| Warranty | 24 months |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | Digital |
| Rake (fork angle) | 24.5° |
| Driveline | 90T / 20T, Gates Poly Chain® HTD® Carbon™ belt |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3.30 seconds |
| Power | 111.0 HP (81.0 kW)) @ 5000 RPM |
| Engine type | Electric |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Zero SR-F |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.