Suzuki Access 125 SE - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 Suzuki Access 125 SE is a lightweight, automatic commuter scooter designed for urban riders seeking affordable, practical daily transportation. Its compact dimensions, low 780mm seat height, and manageable 102kg weight make it accessible for novice and shorter riders. Known for fuel efficiency and reliability, the Access 125 excels in crowded city environments where maneuverability and ease of use are paramount.
2017
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2017 |
| Model | Suzuki Access 125 SE |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | CVT |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x Stroke | 52.5 x 57.4 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression | 9.4:1 |
| Torque | 10.20 Nm (1.0 kgf-m or 7.5 ft.lbs) @ 5000 Revolutions">RPM |
| Power | 9.25 Horsepower">HP (6.8 Kilowatt">kW)) @ 7000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cast alloy |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc. Optional drum |
| Rear tyre | 90/100-10 |
| Front tyre | 90/90-12 |
| Rear Suspension | Swingarm type, coil spring, oil damped |
| Front Suspension | Telescopic |
| Frame type | Tubular steel underbone |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 0.80 litres (0.21 gallons) |
| Fuel capacity | 5.60 litres (1.48 gallons) |
| Wheelbase | 1,265 mm (49.8 inches) |
| Ground clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Overall width | 655 mm (25.8 inches) |
| Overall length | 1,870 mm (73.6 inches) |
| Overall height | 1,160 mm (45.7 inches) |
| Seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 102.0 kg (224.9 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Special edition. Sold in Asia. |
| Electrical | 12V 5Ah battery |
| Instruments | Digital |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | White |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.