Suzuki Address 125 - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Suzuki Address 125 is a practical automatic scooter designed for urban commuters and casual riders seeking affordable, efficient city transportation. Powered by a fuel-injected 125cc single-cylinder engine producing 8.6 horsepower, it delivers reliable performance and easy handling. Known for its economical operation and low maintenance requirements, the Address 125 excels in congested urban environments.
2024
General information | |
| Category | Scooter |
| Model year | 2024 |
| Model name | Suzuki Address 125 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 5 |
| Greenhouse gases | 36.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 1.59 litres/100 km (62.9 km/l or 147.94 mpg) |
| Driveline | CVT |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | Transistorised |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Bore x stroke | 52.5 x 57.4 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression | 10.3:1 |
| Torque | 10.0 Nm (1.0 kgf-m or 7.4 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Power output | 8.6 HP (6.3 kW)) @ 6750 RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 90/100-10 |
| Front tire | 90/90-12 |
| Rear suspension | Swingarm type, coil spring, oil damped |
| Front suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 5.00 litres (1.32 US gallons) |
| Wheelbase | 1265 mm (49.8 inches) |
| Ground clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Overall width | 690 mm (27.2 inches) |
| Overall length | 1825 mm (71.9 inches) |
| Overall height | 1160 mm (45.7 inches) |
| Seat height | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 105.0 kg (231.5 pounds) |
Other specs | |
| Update specs | |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Metallic Dark Greenish Blue, Metallic Matt Bordeaux Red, Pearl Mirage White |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.