Suzuki DR-Z70 - 2016 Specifications and Reviews
The 2016 Suzuki DR-Z70 is a compact off-road bike purpose-built for young riders learning dirt bike skills. Its adjustable throttle limiter gives parents control over engine output while children develop riding confidence. Available in yellow, this lightweight machine features dual braking systems and durable construction for safe, supervised off-road play.
General information | |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2016 |
| Model | Suzuki DR-Z70 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | CARB |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 3-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Wet Sump |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni VM13 |
| Bore x Stroke | 48.0 x 37.0 mm (1.9 x 1.5 inches) |
| Compression | 9.5:1 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear tyre | 2.50-10 |
| Front tyre | 2.50-10 |
| Rear Suspension | Swingarm type, coil spring, oil damped |
| Front wheel travel | 97 mm (3.8 inches) |
| Front Suspension | Inverted forks |
| Frame type | Steel |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Wheelbase | 935 mm (36.8 inches) |
| Overall width | 580 mm (22.8 inches) |
| Overall length | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Seat height | 560 mm (22.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 55.0 kg (121.3 pounds) |
Other specs | |
| Comments | The DR-Z70 is designed for use by children and off road use only. Adjustable throttle limiter allows supervising adults to control engine output. |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Yellow |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.