Suzuki GSX-R125 ABS - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 Suzuki GSX-R125 ABS is an entry-level sportbike designed for new riders and commuters seeking an affordable, nimble machine. Its lightweight 134 kg frame, compact dimensions, and ABS-equipped brakes deliver confidence-inspiring handling and safety on urban roads. Known for combining accessible performance with modern features like LED lighting and cast aluminum wheels, it excels as an introductory sportbike or daily commuter.
2017
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2017 |
| Model | Suzuki GSX-R125 ABS |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 4 |
| Clutch | Wet, multi-disc |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | Electric |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Bore x Stroke | 62.0 x 41.2 mm (2.4 x 1.6 inches) |
| Compression | 9.2:1 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cast Aluminum |
| Rear brakes | Single disc. ABS |
| Front brakes | Single disc. ABS |
| Rear tyre | 130/70-M17 |
| Front tyre | 90/80-M17 |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| Trail | 93 mm (3.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.5° |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 1.50 litres (0.10 quarts) |
| Fuel capacity | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Wheelbase | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Ground clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Overall width | 670 mm (26.4 inches) |
| Overall length | 1,975 mm (77.8 inches) |
| Overall height | 1,070 mm (42.1 inches) |
| Seat height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 134.0 kg (295.4 pounds) |
Other specs | |
| Light | LED headlights |
| Starter | Electric |
| Color options | Red, blue, white |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.