Suzuki GSX-S1000F ABS - 2015 Specifications and Reviews
The 2015 Suzuki GSX-S1000F ABS is a middleweight sportbike suited for experienced riders seeking aggressive performance and agile handling. Known for its potent engine, lightweight chassis at 209kg, and comprehensive ABS braking system, it delivers thrilling acceleration with practical everyday usability. The fairing design balances aerodynamics with classic styling appeal.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2015 |
| Model | Suzuki GSX-S1000F ABS |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet multiplate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 74.5 x 57.3 mm (2.9 x 2.3 inches) |
| Compression | 12.2:1 |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Capacity: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. ABS |
| Front brakes | Double disc. ABS |
| Rear tyre | 190/50-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Trail | 100 mm (3.9 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Frame type | Aluminium |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Wheelbase | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Ground clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall width | 795 mm (31.3 inches) |
| Overall length | 2,115 mm (83.3 inches) |
| Seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 209.0 kg (460.8 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Sold as a 2016 model, but available early 2015. |
| Factory warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Starter | Electric |
| Color options | Metallic Triton Blue |














Please Login or Register if you would like to leave a comment.