Suzuki GS 500 - 2016 Specifications and Reviews
The 2016 Suzuki GS 500 is an approachable middleweight twin suited for new riders and commuters seeking reliable, affordable performance. Known for its manageable power delivery, lightweight construction, and forgiving handling characteristics, it excels as an entry-level platform or practical daily rider. Its proven dependability and low seat height make it an ideal choice for building fundamental riding skills.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2016 |
| Model | Suzuki GS 500 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Two-into-one |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | CDI |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni BST33SS |
| Valves per cylinder | 4 |
| Compression | 9.0:1 |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Capacity: | 487.00 ccm (29.72 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. Single-piston caliper. |
| Front brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear tyre | 130/70-17 |
| Front tyre | 110/70-17 |
| Rear Suspension | Monoshock absorber |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Frame type | Double-cradle frame |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 2.60 litres (0.17 quarts) |
| Reserve fuel capacity | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Fuel capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Wheelbase | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Ground clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall width | 800 mm (31.5 inches) |
| Overall length | 2,080 mm (81.9 inches) |
| Overall height | 1,150 mm (45.3 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 193.0 kg (425.5 pounds) |
Other specs | |
| Starter | Electric |
| Color options | Red, black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.