Suzuki Gixxer SF - 2016 Specifications and Reviews
The 2016 Suzuki Gixxer SF is a lightweight, accessible sportbike designed for entry-level riders seeking aggressive styling and nimble handling. Powered by a 154cc engine producing nearly 15 horsepower, it excels in urban commuting and casual weekend rides with excellent maneuverability. The compact dimensions and 780mm seat height make it approachable for riders of varying experience levels.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2016 |
| Model | Suzuki Gixxer SF |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Carburettor |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 56.0 x 62.9 mm (2.2 x 2.5 inches) |
| Torque | 14.00 Nm (1.4 kgf-m or 10.3 ft.lbs) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Power | 14.80 Horsepower">HP (10.8 Kilowatt">kW)) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 154.90 ccm (9.45 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cast aluminum |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 140/60-17 |
| Front tyre | 100/80-17 |
| Rear Suspension | Swing Arm, Mono Suspension |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Wheelbase | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Ground clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Overall width | 785 mm (30.9 inches) |
| Overall length | 2,050 mm (80.7 inches) |
| Overall height | 1,030 mm (40.6 inches) |
| Seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1156 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 139.0 kg (306.4 pounds) |
| Dry weight | 128.0 kg (282.2 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Sold in Asia. |
| Starter | Electric |
| Color options | Metallic Triton Blue, Glass Sparkle Black, Pearl Mirage White |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.