Suzuki V-Strom 650XT Adventure - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 Suzuki V-Strom 650XT is a versatile middleweight adventure bike designed for riders seeking accessible on-road and light off-road capability. Its combination of manageable weight, comfortable ergonomics, and practical features like traction control and aluminum panniers make it ideal for touring and everyday riding. Known for its balanced handling and fuel efficiency, it suits adventure enthusiasts and commuters alike.
General information | |
| Price as new | 3.6 Check out the detailed rating of off-road capabilities, engine performance, maintenance cost, etc. Compare with any other bike. |
| Category | Super motard |
| Year | 2020 |
| Model | Suzuki V-Strom 650XT Adventure |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2-into-1 exhaust |
| Emission details | Twin catalyzers |
| Driveline | Chain, DID525V8, 118 links |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | Electronic ignition |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Ten-hole, long-nose-type fuel injectors on each throttle body |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 62.6 mm (3.2 x 2.5 inches) |
| Compression | 11.2:1 |
| Top speed | 185.0 km/h (115.0 mph) |
| Torque | 69.0 Nm (7.0 kgf-m or 50.9 ft.lbs) @ 6400 Revolutions">RPM |
| Power | 69.0 Horsepower">HP (50.4 Kilowatt">kW)) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Engine details | 90-degree V-Twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 645.0 ccm (39.36 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Two-up seat |
| Wheels | Black anodized aluminum rims laced with stainless steel spokes |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Nissin, 1-piston. |
| Diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Tokico 2-piston calipers. |
| Rear tire | 150/70-R17 |
| Front tire | 110/80-R19 |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| Frame type | Twin-spar, aluminum |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 20.00 litres (5.28 US gallons) |
| Wheelbase | 1405 mm (55.3 inches) |
| Ground clearance | 170 mm (6.7 inches) |
| Overall width | 910 mm (35.8 inches) |
| Overall length | 2275 mm (89.6 inches) |
| Seat height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 213.0 kg (469.6 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Traction control. Three-way height-adjustable windscreen. |
| Factory warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Carrying capacity | Luggage rack. 37-liter aluminum panniers. |
| Instruments | LCD display |
| Starter | Electric |
| Color options | Pearl Vigor Blue |
Rider Reviews
Total comments: 1







































Please Login or Register if you would like to leave a comment.