Suzuki V-Strom 650XT Adventure - 2023 Specifications and Reviews
The 2023 Suzuki V-Strom 650XT Adventure is a versatile middleweight adventure bike powered by a 645cc V-Twin engine delivering 69 horsepower. Its balanced performance, comfortable ergonomics, and proven reliability make it ideal for riders seeking accessible adventure touring and daily commuting. Known for its excellent fuel efficiency and user-friendly handling, it excels both on highways and light off-road terrain.
General information | |
| Category | Super motard |
| Year | 2023 |
| Model | Suzuki V-Strom 650XT Adventure |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2-into-1 exhaust |
| Emission details | Twin catalyzers |
| Driveline | Chain, RK525SMOZ8, 118 links |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | Electronic ignition |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Ten-hole, long-nose-type fuel injectors on each throttle body |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 62.6 mm (3.2 x 2.5 inches) |
| Compression | 11.2:1 |
| Top speed | 185.0 km/h (115.0 mph) |
| Torque | 69.0 Nm (7.0 kgf-m or 50.9 ft.lbs) @ 6400 Revolutions">RPM |
| Power | 69.0 Horsepower">HP (50.4 Kilowatt">kW)) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Engine details | 90-degree V-Twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 645.0 ccm (39.36 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Two-up seat |
| Wheels | Black anodized aluminum rims laced with stainless steel spokes |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Nissin, 1-piston. |
| Diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Tokico 2-piston calipers. |
| Rear tire | 150/70-R17 |
| Front tire | 110/80-R19 |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| Frame type | Twin-spar, aluminum |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 20.00 litres (5.28 US gallons) |
| Wheelbase | 1560 mm (61.4 inches) |
| Ground clearance | 170 mm (6.7 inches) |
| Overall width | 910 mm (35.8 inches) |
| Overall length | 2275 mm (89.6 inches) |
| Overall height | 1405 mm (55.3 inches) |
| Seat height | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 239.0 kg (526.9 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Traction control. Adjustable windshield. |
| Factory warranty | 12-month limited warranty |
| Carrying capacity | Aluminum panniers |
| Light | Halogen headlight |
| Instruments | LCD display |
| Starter | Electric |
| Color options | Glass Sparkle Black |
| | |
Maintenance and service data | |
| Chain links | 118 |
| Chain size | 525 |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.