Td 125 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Orange/black/white |
| Price | US$ 1549. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2025 |
| Model | Kayo TD 125 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Kick |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Carburettor |
| Bore x Stroke | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Max Torque | 8.8 Nm (0.9 kgf-m or 6.5 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Max Power | 8.5 HP (6.2 kW)) @ 7500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 123.6 ccm (7.54 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 5.50 litres (1.45 US gallons) |
| Wheelbase | 1148 mm (45.2 inches) |
| Ground Clearance | 245 mm (9.6 inches) |
| Overall Width | 750 mm (29.5 inches) |
| Overall Length | 1630 mm (64.2 inches) |
| Overall Height | 1000 mm (39.4 inches) |
| Seat Height | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1292 HP/kg |
| Dry Weight | 65.4 kg (144.2 pounds) |
Td 125 dimensions and frame |
| Wheels | Wire spoked. 14 inch front. 12 inch rear. |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic. |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Suspension | 310 mm Non-Adjustable |
| Front Suspension | 660 mm Non-Adjustable |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kayo TD 125 discussion group or the general Kayo discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese brand. |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.