T2 Pro - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Black/yellow |
| Category | Enduro / offroad |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric & kick |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Overhead Cams (OHC) |
| Induction | Carburettor |
| Bore x Stroke | 72.0 x 61.4 mm (2.8 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Max Torque | 18.0 Nm (1.8 kgf-m or 13.3 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Max Power | 18.8 HP (13.7 kW)) @ 8500 RPM |
| Capacity | 249.9 ccm (15.25 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 10.00 litres (2.64 US gallons) |
| Wheelbase | 1440 mm (56.7 inches) |
| Ground Clearance | 335 mm (13.2 inches) |
| Overall Width | 820 mm (32.3 inches) |
| Overall Length | 2170 mm (85.4 inches) |
| Overall Height | 1230 mm (48.4 inches) |
| Seat Height | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1651 HP/kg |
| Dry Weight | 113.7 kg (250.7 pounds) |
|
|
T2 Pro dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Suspension | 450 mm Adjustable |
| Front Suspension | 880 mm Adjustable |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kayo T2 Pro discussion group or the general Kayo discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese brand. |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Kayo T2 Pro |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.