TC250 - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Husqvarna TC250 is a competitive two-stroke motocross machine designed for intermediate to advanced riders seeking lightweight agility and responsive power delivery. Known for its sharp handling characteristics and fuel-efficient engine performance, this bike excels in technical terrain where quick transitions and maneuverability are essential.
2026
General information | |
| Color Options | White/blue/yellow |
| Price | US$ 9449. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
| Year | 2025 |
| Model | Husqvarna TC 250 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet, DDS multi-disc clutch, Brembo hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Vitesco Technologies EMS |
| Induction | Injection. Keihin EFI, throttle body 39 mm |
| Bore x Stroke | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) |
| Engine Details | Counter balancer shaft |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 249.0 ccm (15.19 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.20 litres (1.90 US gallons) |
| Wheelbase | 1490 mm (58.7 inches) |
| Ground Clearance | 346 mm (13.6 inches) |
| Seat Height | 946 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 99.6 kg (219.6 pounds) |
| | |
TC250 dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels with aluminium rims. |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 120/90-19 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 293 mm (11.5 inches) |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with linkage |
| Front Wheel Travel | 305 mm (12.0 inches) |
| Front Suspension | WP XACT-USD, Ø 48 mm |
| Frame | Central double-cradle-type 25CrMo4 steel. Aluminum-reinforced polyamide subframe. |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Husqvarna TC 250 discussion group or the general Husqvarna discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Electrical | 2 Ah battery. |
| Oil capacity | 0.90 litres (0.95 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 26.1deg |
| Driveline | 5/8 x 1/4´ X-ring chain |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.