TC85 17/14 - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Husqvarna TC85 17/14 is a purpose-built two-stroke motocross bike designed for young intermediate to advanced riders aged 12-16. Known for its aggressive power delivery and nimble handling, it excels in competitive off-road racing with its potent 85cc engine and lightweight chassis. The 17/14 wheel setup provides the ideal balance for skill progression.
2026
General information | |
| Color Options | White/blue/yellow |
| Price | US$ 6949. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Kick |
| Clutch | Wet, multi-disc clutch, Formula hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Induction | Carburettor. Keihin PWK 28 |
| Bore x Stroke | 47.0 x 40.8 mm (1.9 x 1.6 inches) |
| Capacity | 84.9 ccm (5.18 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 5.00 litres (1.32 US gallons) |
| Wheelbase | 1282 mm (50.5 inches) |
| Ground Clearance | 308 mm (12.1 inches) |
| Seat Height | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 68.0 kg (149.9 pounds) |
| | |
TC85 17/14 dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic, wave disk |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic, wave disk |
| Rear Tyre | 90/100-14 |
| Front Tyre | 70/100-17 |
| Rear Wheel Travel | 289 mm (11.4 inches) |
| Rear Suspension | XACT WP PDS mono shock |
| Front Wheel Travel | 278 mm (10.9 inches) |
| Front Suspension | XACT 43 WP Upside-Down fork, Ø 43 mm |
| Frame | Central double-cradle-type |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Husqvarna TC 85 17-14 discussion group or the general Husqvarna discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Rake (fork angle) | 26.5deg |
| Exhaust system | Aluminum |
| Driveline | 428, Non-sealed chain. |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Husqvarna TC 85 17-14 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.