TF-250X - 2026 Specifications and Reviews
Engine and Transmission Specifications |
| Max Torque | 20.5 ft-lb (27.8 Nm) |
| Max Power | 41.72 hp (42.3 PS) |
| Gearbox | 5 Speed |
| Clutch | Wet Multi-Plate Belleville Spring |
| Final Drive | 13/48 |
| Exhaust System | Single Silencer |
| Induction | Dell'Orto |
| Compression Ratio | 14.4 |
| Capacity | 249.95 cc |
| Engine Type | Single Cylinder 4-Stroke DOHC |
Physical measures and capacities |
| Wet Weight | 114.2 |
| Fuel Capacity | 7 L |
| Wheelbase | 1492mm |
| Seat Height | 960mm |
| Overall Height | 1270mm |
| Overall Width | 836mm |
|
|
TF-250X dimensions and frame |
| Rear Tyre | 140/80 |
| Front Tyre | 90/90 - 21 |
| Trail | 116mm |
| Rake | 27.4º |
| Rear Brakes | Brembo Single 26mm Piston, 220mm Disc |
| Front Brakes | Brembo Twin 24mm Piston, 260mm Disc |
| Rear Suspension | KYB Coil, Compression Adjustment (H and L Speed), Rebound Adjustment, 305mm Travel |
| Front Suspension | KYB 48mm Coil Spring Fork, Compression/Rebound Adjustment, 310mm Travel |
| Frame | Aluminium, Spine |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.