TF 250-C - 2026 Specifications and Reviews
Engine and Transmission Specifications |
| Gearbox | 5 Speed |
| Clutch | Wet Multi-Plate Belleville Spring |
| Final Drive | 13/48 |
| Exhaust System | Single Silencer |
| Induction | Dellorto Throttle Body, Athena EMS |
| Max Torque | 20.9 lb-ft (28.3 Nm) @ 9,000rpm |
| Max Power | 46.67 HP (47.3 PS) / (34.8 kW) @ 13,250rpm |
| Compression Ratio | 14.4 |
| Capacity | 249.95cc |
|
|
Physical measures and capacities |
| Wheelbase | 58.7" (1492mm) |
| Seat Height | 37.8" (960mm) |
| Overall Height | 50.0" (1270mm) |
TF 250-C dimensions and frame |
| Trail | 4.6" (116mm) |
| Rake | 27.4 deg |
| Rear Brakes | Brembo Single 1.02" (26mm) Piston Caliper, 8.66" (220mm) Disc |
| Front Brakes | Brembo Twin .945" (24mm) Piston Caliper, 10.24" (260mm) Disc. |
| Rear Suspension | KYB Coil, Compression Adjustment (High and Low Speed), Rebound Adjustment, 12" (305mm) Travel |
| Front Suspension | KYB 48mm Coil Spring Fork, Compression/Rebound Adjustment, 12.2" (310mm) Travel |
| Rear Tyre | 110/100 - 18 |
| Front Tyre | 80/100 - 21 |
| Frame | Aluminum, Spine & Double Cradle |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.