TF 450-E - 2026 Specifications and Reviews
Engine and Transmission Specifications |
| Gearbox | 6 Speed |
| Clutch | Steel integrated basket, Wet, Multiple Disc Hydraulic |
| Final Drive | 13/51 |
| Exhaust System | Single Silencer |
| Induction | Dell'Orto 1.73" (44mm) Cable Throttle, EFI |
| Max Torque | 35.6 lb-ft (49.3 Nm) |
| Max Power | 57.8HP (58.6 PS) |
| Compression Ratio | 12.8 |
| Bore x Stroke | 95 x 63.4 |
| Capacity | 449.9 cc |
| Engine Type | Single Cylinder 4-Stroke SOHC |
|
|
Physical measures and capacities |
| Wet Weight | 116.7 |
| Fuel Capacity | 2.19 gal (8.3 L) |
| Wheelbase | 58.58" (1488mm) |
| Seat Height | 37.6" (955mm) |
| Overall Height | 49.76" (1264mm) |
| Overall Width | 32.91" (836mm) |
| Overall Length | 88.3" (2243mm) |
TF 450-E dimensions and frame |
| Trail | 4.45" (113mm) |
| Rake | 26.8º |
| Rear Brakes | Single, 8.6" (220mm) Galfer Disc, Brembo, 1x 1.02" (26mm) piston, floating caliper |
| Front Brakes | Single, 10.24" (260mm) Galfer Disc, Brembo, 2x .94" (24mm) pistons, floating caliper |
| Rear Suspension | KYB Coil, Compression Adjustment (High and Low Speed), Rebound Adjustment, 12.32" (313mm) Travel |
| Front Suspension | KYB 1.89" (48mm) Coil Spring Fork, Compression/Rebound Adjustment, 11.81" (300mm) Travel |
| Rear Tyre | 140/90 - 18 |
| Front Tyre | 90/90 - 21 |
| Frame | Aluminum, Spine & Double Cradle |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.