TF 450-X - 2026 Specifications and Reviews
Engine and Transmission Specifications |
| Gearbox | 13/49 |
| Clutch | Single Silencer |
| Final Drive | Dellorto Throttle Body, Athena EMS |
| Max Torque | 36.8 lb-ft (49.9Nm) @7000rpm |
| Max Power | 61.5 HP (62.4PS) @ 9500rpm |
| Compression Ratio | 13.1:1 |
| Capacity | 449.5cc |
| Engine Type | Single Cylinder 4-Stroke SOHC |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 7 liters (1.85 US gal) |
| Wheelbase | 1492mm (58.7in) |
| Seat Height | 960mm (37.8in) |
| Overall Height | 1270mm (50.0in) |
| Overall Width | 836mm (32.9in) |
|
|
TF 450-X dimensions and frame |
| Trail | 116mm (4.6in) |
| Rake | 27.4 deg |
| Rear Brakes | Brembo Single 26mm Piston Caliper, 220mm Disc |
| Front Brakes | Brembo Twin 24mm Piston Caliper, 260mm Disc. |
| Rear Suspension | KYB Coil, Compression Adjustment (High and Low Speed), Rebound Adjustment, 305mm Travel |
| Front Suspension | KYB 48mm Coil Spring Fork, Compression/Rebound Adjustment, 310mm Travel |
| Rear Tyre | 110/90 - 19 |
| Front Tyre | 80/100 - 21 |
| Frame | Aluminum, Spine & Double Cradle |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.