TGB 101R 50 - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 TGB 101R 50 is a lightweight 50cc scooter designed for entry-level commuters and urban riders seeking affordable, economical transportation. Powered by a single-cylinder two-stroke engine with automatic transmission and belt drive, it offers simplicity and ease of use. Best known for its practical design and reliable Mikuni carburetor fuel system, making it ideal for beginners and daily city commuting.
2010
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | PUMP |
| Ignition | CDI |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni 13 mm |
| Bore x stroke | 41.0 x 37.4 mm (1.6 x 1.5 inches) |
| Compression | 7.8:1 |
| Power | 47.90 |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) |
| | |
| Category | Scooter |
| Year | 2010 |
| Model | TGB 101R 50 |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 120/70-12 |
| Front tyre dimensions | 120/70-12 |
| Rear suspension | Mono Coil Over Shock |
| Front suspension | Inverted Hydraulic Shocks |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 5.10 litres (1.35 gallons) |
| Overall width | 650 mm (25.6 inches) |
| Overall length | 1,780 mm (70.1 inches) |
| Overall height | 1,137 mm (44.8 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.5914 HP/kg |
| Dry weight | 81.0 kg (178.6 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Blue, black, red |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.