TGB Beeline Tapo 50 - 2021 Specifications and Reviews
The 2021 TGB Beeline Tapo 50 is an entry-level scooter designed for new riders and urban commuters seeking affordable, practical transportation. Powered by a lightweight 49.3cc two-stroke engine producing nearly 5 horsepower, it excels in city environments with its automatic CVT transmission and nimble handling. Best known for its economical operation and accessible price point, the Tapo 50 is ideal for beginners navigating congested streets.
2021
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | C.V.T. |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Oil Pump |
| Ignition | CDI |
| Bore x Stroke | 41.0 x 37.4 mm (1.6 x 1.5 inches) |
| Power | 4.9 Horsepower">HP (3.6 Kilowatt">kW)) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 49.3 ccm (3.01 cubic inches) |
| | |
| Category | Scooter |
| Year | 2021 |
| Model | TGB Beeline Tapo 50 |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Diameter | 190 mm (7.5 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 120/70-12 |
| Front tire | 120/70-12 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 5.50 litres (1.45 US gallons) |
| Overall width | 645 mm (25.4 inches) |
| Overall length | 1690 mm (66.5 inches) |
| Overall height | 1135 mm (44.7 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0590 HP/kg |
| Dry weight | 83.0 kg (183.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Made in Taiwan. Also called TGB Tapo 50. |
| Carrying capacity | Rear Storage Rack |
| Light | LED |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | White, Blue, Sand, Black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.