TGB Beeline Tapo 50 RS - 2021 Specifications and Reviews
The 2021 TGB Beeline Tapo 50 RS is an entry-level scooter designed for urban commuters and new riders seeking affordable, practical transportation. Powered by a lightweight 49.3cc two-stroke engine producing 4.9 horsepower, it delivers smooth automatic CVT transmission and responsive telescopic fork suspension for easy maneuverability in city traffic. Best known for its economical performance and accessible design, this scooter excels as a reliable daily commuter.
2021
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | C.V.T. |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Oil Pump |
| Ignition | CDI |
| Bore x Stroke | 41.0 x 37.4 mm (1.6 x 1.5 inches) |
| Power | 4.9 Horsepower">HP (3.6 Kilowatt">kW)) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 49.3 ccm (3.01 cubic inches) |
| Category | Scooter |
| Year | 2021 |
| Model | TGB Beeline Tapo 50 RS |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Diameter | 190 mm (7.5 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 120/70-12 |
| Front tire | 120/70-12 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 5.50 litres (1.45 US gallons) |
| Overall width | 645 mm (25.4 inches) |
| Overall length | 1690 mm (66.5 inches) |
| Overall height | 1135 mm (44.7 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0590 HP/kg |
| Dry weight | 83.0 kg (183.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Made in Taiwan. Also called TGB Tapo 50 RS. |
| Light | LED |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Matte black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.