TGB Express 125 - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 TGB Express 125 is a practical commuter scooter designed for urban riders seeking affordable, efficient transportation. Its 124cc air-cooled four-stroke engine delivers reliable performance with automatic belt transmission, making it ideal for beginners and daily city commuting. Known for its low maintenance requirements and economical fuel consumption, the Express 125 excels as an accessible entry-level scooter.
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2010 |
| Model | TGB Express 125 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Pressure and splash combined |
| Ignition | CDI |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x stroke | 52.4 x 57.2 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression | 9.2:1 |
| Power | 8.60 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 130/60-13 |
| Front tyre dimensions | 130/60-13 |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 6.80 litres (1.80 gallons) |
| Overall width | 685 mm (27.0 inches) |
| Overall length | 1,970 mm (77.6 inches) |
| Overall height | 1,140 mm (44.9 inches) |
| Seat height | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0688 HP/kg |
| Dry weight | 125.0 kg (275.6 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Blue, red, yellow |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.