Tauris Fiera 50 2T Art Collection - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 Tauris Fiera 50 2T Art Collection is a lightweight 50cc scooter ideal for urban commuters and new riders seeking affordable, easy-to-ride transportation. Its two-stroke engine delivers modest power with automatic CVT transmission and dual disc brakes for practical city riding. Known for its stylish design and fuel efficiency, this scooter excels in congested urban environments.
2012
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | CVT automatic |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Carburettor |
| Power | 3.89 |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) |
| | |
| Category | Scooter |
| Year | 2012 |
| Model | Tauris Fiera 50 2T Art Collection |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 5-spoke painted wheels |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 130/60-13 |
| Front tyre dimensions | 130/60-13 |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 0.90 litres (0.06 quarts) |
| Fuel capacity | 7.20 litres (1.90 gallons) |
| Overall width | 715 mm (28.1 inches) |
| Overall length | 1,880 mm (74.0 inches) |
| Overall height | 1,170 mm (46.1 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0364 HP/kg |
| Dry weight | 107.0 kg (235.9 pounds) |
Other specs | |
| Comments | A black/green limited edition version is available. |
| Factory warranty | 12 month limited warranty. |
| Wheelbase | 1,245 mm (49.0 inches) |
| Ground clearance | 265 mm (10.4 inches) |
| Weight incl. oil, gas, etc | 193.0 kg (425.5 pounds) |
| Rear tyre | 20/10-9 |
| Front tyre | 22/7-10 |
| Rear Suspension | Swingarm type, coil spring, oil damped |
| Front Suspension | Independent, double wishbone, coil spring, oil damped |
| Lubrication system | Dry sump |
| Ignition | Electronic |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Bore x Stroke | 90.0 x 62.6 mm (3.5 x 2.5 inches) |
| Compression | 11.3:1 |
| Model | Suzuki QuadSport Z400 |
| Color options | Silver, silver/black, silver/green/black |
| Electrical | 12V 4Ah battery |
| Light | Dual front lights |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.