Tayo HJ125-3B Tiger - 2016 Specifications and Reviews
The 2016 Tayo HJ125-3B Tiger is a lightweight Chinese-made commuter bike ideal for novice riders and urban transportation. Known for its affordability and fuel efficiency, this 125cc motorcycle combines practical features like electric and kick start with simple carburetted engine technology. Its compact dimensions and manageable weight make it accessible for new riders seeking reliable basic mobility.
2016
General information | |
| Category | Allround |
| Year | 2016 |
| Model | Tayo HJ125-3B Tiger |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet type multi disc |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Ignition | C.D.I |
| Fuel system | Carburettor |
| Compression | 9.8:1 |
| Top speed | 90.0 km/h (55.9 mph) |
| Torque | 11.00 Nm (1.1 kgf-m or 8.1 ft.lbs) @ 7000 Revolutions">RPM |
| Power | 12.74 Horsepower">HP (9.3 Kilowatt">kW)) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 134.90 ccm (8.23 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 110/90-16 |
| Front tyre | 2.75-18 |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,260 mm (49.6 inches) |
| Overall width | 720 mm (28.3 inches) |
| Overall length | 1,950 mm (76.8 inches) |
| Overall height | 1,125 mm (44.3 inches) |
| Power/weight ratio | 0.1108 HP/kg |
| Dry weight | 115.0 kg (253.5 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Chinese made bike. Bike also called Tayomotor 125 Tiger 4th Generation. |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Red, black, blue, grey |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.