Tayo HJ125T-13 Skyfly - 2016 Specifications and Reviews
The 2016 Tayo HJ125T-13 Skyfly is a lightweight Chinese-made 125cc scooter ideal for urban commuters and entry-level riders seeking affordable, practical transportation. Known for its compact dimensions and manageable 105kg weight, this scooter excels in city riding with responsive handling and fuel efficiency. Twin rear shocks and dual disc brakes provide adequate comfort and stopping power for daily commuting duties.
2016
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2016 |
| Model | Tayo HJ125T-13 Skyfly |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | Automatic |
| Ignition | C.D.I |
| Fuel system | Carburettor |
| Compression | 9.4:1 |
| Top speed | 75.0 km/h (46.6 mph) |
| Torque | 7.50 Nm (0.8 kgf-m or 5.5 ft.lbs) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Power | 6.97 Horsepower">HP (5.1 Kilowatt">kW)) @ 7000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 3.50-10 |
| Front tyre | 90/90-12 |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,235 mm (48.6 inches) |
| Overall width | 665 mm (26.2 inches) |
| Overall length | 1,980 mm (78.0 inches) |
| Overall height | 1,085 mm (42.7 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0664 HP/kg |
| Dry weight | 105.0 kg (231.5 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Chinese made scooter. Bike also called Tayomotor 125 Skyfly. |
| Starter | Electric |
| Color options | Red, gray, white, silver |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.