Tc 125 Heritage - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Husqvarna TC 125 Heritage is a lightweight two-stroke motocross bike designed for young riders and beginners entering competitive racing. Its nimble 125cc engine delivers responsive power ideal for learning race craft on various tracks. Known for sharp handling and affordability, it's the perfect entry-level platform for aspiring motocross athletes.
2025
General information | |
| Color Options | Blue/white/yellow |
| Price | US$ 8399. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
| Year | 2025 |
| Model | Husqvarna TC 125 Heritage |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc DS clutch, Brembo hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Vitesco Technologies EMS |
| Induction | Injection. Keihin EFI, throttle body 39 mm |
| Bore x Stroke | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 124.8 ccm (7.62 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.20 litres (1.90 US gallons) |
| Wheelbase | 1490 mm (58.7 inches) |
| Ground Clearance | 350 mm (13.8 inches) |
| Seat Height | 946 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 92.6 kg (204.1 pounds) |
Tc 125 Heritage dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels with aluminium rims. Dunlop® Geomax MX33 tyres. |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo single-piston floating calliper |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Brembo twin-piston floating calliper |
| Rear Tyre | 120/90-18 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 293 mm (11.5 inches) |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with linkage |
| Front Wheel Travel | 305 mm (12.0 inches) |
| Front Suspension | WP XACT-USD, Ø 48 mm |
| Frame | Central double-cradle-type 25CrMo4 steel. Aluminum-reinforced polyamide subframe. |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Husqvarna TC 125 Heritage discussion group or the general Husqvarna discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Electrical | 2 Ah battery. |
| Rake (fork angle) | 26.1° |
| Driveline | 520, Non-sealed chain. |
| Lubrication system | Mixture oil lubrication |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.