Tc 250 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Husqvarna TC 250 is a competitive motocross machine designed for intermediate to advanced riders seeking lightweight agility and responsive performance. Powered by a 249cc two-stroke engine with modern EFI technology and liquid cooling, it delivers the sharp power delivery and nimble handling characteristic of contemporary 250cc motocross bikes. Best known for its precision engineering and race-ready capabilities, the TC 250 excels in technical terrain and competitive environments.
2025
General information | |
| Color Options | White/blue/yellow |
| Price | US$ 9449. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
| Year | 2025 |
| Model | Husqvarna TC 250 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet, DDS multi-disc clutch, Brembo hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Vitesco Technologies EMS |
| Induction | Injection. Keihin EFI, throttle body 39 mm |
| Bore x Stroke | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) |
| Engine Details | Counter balancer shaft |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 249.0 ccm (15.19 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.20 litres (1.90 US gallons) |
| Wheelbase | 1490 mm (58.7 inches) |
| Ground Clearance | 346 mm (13.6 inches) |
| Seat Height | 946 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 99.6 kg (219.6 pounds) |
| | |
Tc 250 dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels with aluminium rims. |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 120/90-19 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 293 mm (11.5 inches) |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with linkage |
| Front Wheel Travel | 305 mm (12.0 inches) |
| Front Suspension | WP XACT-USD, Ø 48 mm |
| Frame | Central double-cradle-type 25CrMo4 steel. Aluminum-reinforced polyamide subframe. |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Husqvarna TC 250 discussion group or the general Husqvarna discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Electrical | 2 Ah battery. |
| Oil capacity | 0.90 litres (0.95 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 26.1° |
| Driveline | 5/8 x 1/4´ X-ring chain |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.