Tc 50 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Husqvarna TC 50 is an entry-level motocross bike designed for young riders learning off-road skills. Powered by a lightweight 49cc two-stroke engine with automatic transmission, it delivers responsive performance and easy handling. Known for its reliability and nimble character, the TC 50 excels on beginner-friendly tracks and training courses.
2025
General information | |
| Color Options | White/grey/yellow |
| Price | US$ 5049. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
| Model | Husqvarna TC 50 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Kick |
| Clutch | Centrifugal clutch (adjustable) |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Seletra 2p D36 |
| Induction | Carburettor. Dell´Orto PHBG 19 BS |
| Bore x Stroke | 39.5 x 40.7 mm (1.6 x 1.6 inches) |
| Engine Details | Reed valve |
| Capacity | 49.0 ccm (2.99 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 2.30 litres (0.61 US gallons) |
| Wheelbase | 1026 mm (40.4 inches) |
| Ground Clearance | 233 mm (9.2 inches) |
| Seat Height | 653 mm (25.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 42.5 kg (93.7 pounds) |
Tc 50 dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels with aluminium rims. |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic, wave disk |
| Brake Disc Diameter | 160 mm (6.3 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic, wave disk |
| Rear Wheel Travel | 191 mm (7.5 inches) |
| Rear Suspension | XACT WP PDS mono shock |
| Front Wheel Travel | 201 mm (7.9 inches) |
| Front Suspension | XACT 35 WP Upside-Down fork, Ø 35 mm |
| Frame | Chrome-molybdenum steel central-tube |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Husqvarna TC 50 discussion group or the general Husqvarna discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Power reduction kit available. |
| Warranty | 2 Years |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Driveline | 415, Non-sealed chain |
| Lubrication system | Mixture oil lubrication |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.