Tc 65 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Husqvarna TC 65 is a lightweight two-stroke motocross machine designed for young riders transitioning to competitive racing. Known for its responsive handling and peppy 64.9cc engine, it delivers excellent acceleration and agility on the track while remaining manageable for developing skill levels.
2025
General information | |
| Color Options | White/grey/yellow |
| Price | US$ 5849. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
| Model | Husqvarna TC 65 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Kick |
| Clutch | Wet, multi-disc clutch, Formula hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Hidria EMS |
| Induction | Carburettor. Mikuni VM 24 |
| Bore x Stroke | 45.0 x 40.8 mm (1.8 x 1.6 inches) |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 64.9 ccm (3.96 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 3.50 litres (0.92 US gallons) |
| Wheelbase | 1142 mm (45.0 inches) |
| Ground Clearance | 259 mm (10.2 inches) |
| Seat Height | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 53.5 kg (117.9 pounds) |
Tc 65 dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels with aluminium rims. |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Wheel Travel | 254 mm (10.0 inches) |
| Rear Suspension | XACT WP mono shock |
| Front Wheel Travel | 215 mm (8.5 inches) |
| Front Suspension | XACT 35 WP Upside-Down fork, Ø 35 mm |
| Frame | Chrome-molybdenum steel central-tube |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Husqvarna TC 65 discussion group or the general Husqvarna discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Rake (fork angle) | 25.5° |
| Driveline | 420 chain |
| Lubrication system | Mixture oil lubrication |
| Year of manufacture | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.