Te 300 Pro - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Husqvarna TE 300 Pro is a lightweight enduro machine designed for serious off-road competitors and experienced riders seeking maximum agility and power delivery. Its potent 293cc two-stroke engine with Keihin fuel injection delivers responsive performance, while the liquid-cooled design and modern suspension geometry excel in technical terrain and racing environments.
2026
General information | |
| Color Options | White/grey |
| Price | US$ 13499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2025 |
| Model | Husqvarna TE 300 Pro |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 64.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.79 litres/100 km (35.8 km/l or 84.31 mpg) |
| Clutch | Wet, DDS multi-disc clutch, Brembo hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Vitesco Technologies EMS |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Keihin EFI, throttle body 39 mm |
| Bore x Stroke | 72.0 x 72.0 mm (2.8 x 2.8 inches) |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 293.2 ccm (17.89 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 8.50 litres (2.25 US gallons) |
| Wheelbase | 1489 mm (58.6 inches) |
| Ground Clearance | 354 mm (13.9 inches) |
| Seat Height | 952 mm (37.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 108.5 kg (239.2 pounds) |
| | |
Te 300 Pro dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels with aluminium rims. |
| Rear Brakes | Single disc. Wave disk. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Wave disk. |
| Rear Tyre | 140/90-18 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with linkage |
| Front Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Front Suspension | WP XACT cartridge Ø 48 mm |
| Trail | 106 mm (4.2 inches) |
| Frame | Central double-cradle-type 25CrMo4 steel. Aluminum-reinforced polyamide subframe. |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Husqvarna TE 300 Pro discussion group or the general Husqvarna discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Two engine maps. |
| Lighting | LED headlight |
| Electrical | 2Ah Li-ion battery. |
| Rake (fork angle) | 26.1° |
| Driveline | 520 X-Ring |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.