Tf 250 X - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Triumph Racing Yellow/ Black/White |
| Price | US$ 9495. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Minibike, cross |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet Multi-Plate Belleville Spring |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Carburettor |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 78.0 x 52.3 mm (3.1 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 14.4:1 |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 250.0 ccm (15.25 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.00 litres (1.85 US gallons) |
| Wheelbase | 1492 mm (58.7 inches) |
| Overall Width | 836 mm (32.9 inches) |
| Overall Height | 1270 mm (50.0 inches) |
| Seat Height | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 103.9 kg (229.0 pounds) |
| | |
Tf 250 X dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo Single 26mm (1.02in) Piston, |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Brembo Twin 24mm (0.94in) Piston, |
| Rear Tyre | 100/90-19 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 305 mm (12.0 inches) |
| Rear Suspension | KYB Coil, Compression Adjustment (H and L Speed), Rebound Adjustment |
| Front Wheel Travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Front Suspension | KYB 48mm (1.88in) Coil Spring Fork, Compression/Rebound Adjustment |
| Trail | 116 mm (4.6 inches) |
| Frame | Aluminium, Spine |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Triumph TF 250-X discussion group or the general Triumph discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Instruments | Hour Meter, Multifunction Switch Cubes |
| Rake (fork angle) | 27.4° |
| Exhaust system | Single Silencer |
| Driveline | 13/48 |
| Motorcycle name | Triumph TF 250-X |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.