Tiger 1200 Desert Edition - 2026 Specifications and Reviews
2026
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission | 129 g/km EURO 5+ CO2 emissions and fuel consumption data are measured according to regulation 168/2013/EC. Figures for fuel consumption are derived from specific test conditions and are for comparative purposes only. They may not reflect real driving results. |
| Gearbox | 6 speed, Triumph Shift Assist |
| Clutch | Hydraulic, wet, multi-plate, slip and assist |
| Final Drive | Shaft Drive |
| Exhaust System | Stainless steel 3 into 1 header system with underslung primary silencer and side mounted secondary silencer |
| Induction | Multipoint sequential electronic fuel injection with electronic throttle control. 6 riding modes |
| Max Torque | 130 Nm @ 7,000 rpm |
| Max Power | 150 PS / 148 bhp (110.4 kW) @ 9,000 rpm |
| Compression Ratio | 13.2:1 |
| Capacity | 1160 cc |
| Engine Type | Liquid-cooled, 3-cylinders, 12 valves, DOHC |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 20 litres |
| Wet Weight | 251 kg |
| Wheelbase | 1560 mm |
| Seat Height | 875/895 mm (adjustable) |
| Overall Height | 1487 mm / 1547 mm (low/high screen position) |
| Overall Width | 849 mm / 984 mm (exc./inc. Handguards) |
| Overall Length | 2274 mm |
Tiger 1200 Desert Edition dimensions and frame | |
| Trail | 112 mm |
| Rake | 23.7deg |
| Rear Brakes | Single 282mm disc, Brembo single piston axial caliper, OCABS |
| Front Brakes | Twin 320mm floating discs, Brembo M4.30 Stylema monobloc radial calipers, OCABS, Magura HC1 span adjustable radial master cylinder with separate reservoir. |
| Rear Suspension | Showa monoshock, with semi-active damping and automatic electronic preload adjustment. 220mm wheel travel. |
| Front Suspension | Showa 49mm upside-down forks, semi-active damping. 220mm wheel travel |
| Frame | Tubular steel frame, with forged aluminium outriggers. Fabricated, bolt-on aluminium rear subframe. |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.