|
| Color Options | Cosmic yellow, graphite/ Sapphire black, Caspian blue/Phantom black, Sapphire black |
| Price | US$ 12495. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| Model | Triumph Tiger 800 Sport |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Clutch | Wet. multi-plate slip |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Multipoint sequential electronic fuel injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 78.0 x 55.7 mm (3.1 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 13.2:1 |
| Max Torque | 94.9 Nm (9.7 kgf-m or 70.0 ft.lbs) @ 8250 RPM |
| Max Power | 113.0 HP (82.5 kW)) @ 10750 RPM |
| Engine Type | In-line three, four-stroke |
| Capacity | 798.0 ccm (48.69 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 18.60 litres (4.91 US gallons) |
| Wheelbase | 1442 mm (56.8 inches) |
| Overall Width | 828 mm (32.6 inches) |
| Overall Height | 1386 mm (54.6 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 213.6 kg (471.0 pounds) |
Tiger 800 Sport dimensions and frame |
| Wheels | Cast alloy |
| Rear Brakes | Single disc. Fixed disc, single piston sliding caliper, OCABS |
| Brake Disc Diameter | 255 mm (10.0 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Floating discs, 4-piston radial calipers, OCABS |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-17 |
| Rear Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Showa monoshock RSU with adjustable rebound damping and remote hydraulic preload adjustment |
| Front Wheel Travel | 41 mm (1.6 inches) |
| Front Suspension | Showa, upside-down separate function cartridge forks, adjustable compression and rebound damping |
| Trail | 99 mm (3.9 inches) |
| Frame | Tubular steel frame perimeter |
|
|
Other specs |
| (79.0 out of 100)Click here for complete rating. | Â |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Triumph Tiger 800 Sport discussion group or the general Triumph discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 12months |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 2 year unlimited mileage warranty |
| Lighting | All-LED lighting. |
| Instruments | 5´ TFT screen |
| Rake (fork angle) | 23.8° |
| Exhaust system | Stainless steel 3 into 1 header system, side mounted stainless steel silencer |
| Driveline | X-ring chain |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.