|
| Color Options | Graphite Diablo Red, Graphite/Jet Black, Korosi Red/ Graphite, Roulette Green/Jet Black |
| Price | US$ 12290. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Model | Triumph Tiger 850 Sport |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 98.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.25 litres/100 km (23.5 km/l or 55.35 mpg) |
| Clutch | Wet. multi-plate slip |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Multipoint sequential electronic fuel injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 78.0 x 61.9 mm (3.1 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Max Torque | 82.0 Nm (8.4 kgf-m or 60.5 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Type | In-line three, four-stroke |
| Capacity | 888.0 ccm (54.19 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 20.00 litres (5.28 US gallons) |
| Wheelbase | 1556 mm (61.3 inches) |
| Overall Width | 830 mm (32.7 inches) |
| Overall Length | 2215 mm (87.2 inches) |
| Overall Height | 1410 mm (55.5 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.4427 HP/kg |
| Dry Weight | 192.0 kg (423.3 pounds) |
|
|
Tiger 850 Sport dimensions and frame |
| Wheels | Cast alloy |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo single piston sliding caliper, ABS |
| Brake Disc Diameter | 255 mm (10.0 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Floating discs, Brembo Stylema 4 piston Monobloc calipers. Radial front master cylinder, ABS |
| Rear Tyre | 150/70-ZR17 |
| Front Tyre | 100/90-19 |
| Rear Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Rear Suspension | Marzocchi rear suspension unit, manual preload adjustment |
| Front Wheel Travel | 180 mm (7.1 inches) |
| Front Suspension | Marzocchi 45mm upside down forks |
| Trail | 133 mm (5.2 inches) |
| Frame | Tubular steel frame, bolt on sub frame |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Triumph Tiger 850 Sport discussion group or the general Triumph discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 2 year unlimited mileage warranty |
| Lighting | All-LED lighting. |
| Instruments | 5´ TFT screen |
| Oil capacity | 3.70 litres (3.91 US quarts) |
| Alternate seat height | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, highest setting. |
| Rake (fork angle) | 24.6° |
| Exhaust system | Stainless steel 3 into 1 header system, side mounted stainless steel silencer |
| Driveline | O-ring chain |
| Output | 85.0 HP (62.0 kW)) @ 8500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.