Tiger 900 Alpine Edition - 2026 Specifications and Reviews
2026
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission | 108 g/km EURO 5+ CO2 emissions and fuel consumption data are measured according to regulation 168/2013/EC. Figures for fuel consumption are derived from specific test conditions and are for comparative purposes only. They may not reflect real driving results. |
| Gearbox | 6 speed |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip & assist |
| Final Drive | O-ring chain |
| Exhaust System | Stainless steel 3-into-1 header system, side mounted stainless steel silencer |
| Induction | Multipoint sequential electronic fuel injection with electronic throttle control |
| Max Torque | 90 Nm @ 6,850 rpm |
| Max Power | 108 PS / 106.5 bhp (79.5 kW) @ 9,500 rpm |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Capacity | 888 cc |
| Engine Type | Liquid-cooled, 12 valve, DOHC, inline 3-cylinder |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 20 litres |
| Wet Weight | 224 kg |
| Wheelbase | 1556 mm |
| Seat Height | 820/840 mm |
| Overall Height | 1410 mm low screen position, 1460 mm high screen position mm |
| Overall Width | 930 mm |
| Overall Length | 2305 mm |
Tiger 900 Alpine Edition dimensions and frame | |
| Trail | 102.7 mm |
| Rake | 24.6 deg |
| Rear Brakes | Single 255mm disc. Single piston sliding caliper. Optimised cornering ABS |
| Front Brakes | Twin 320mm floating discs, Brembo Stylema 4 piston Monobloc calipers. Radial front master cylinder, Optimised Cornering ABS |
| Rear Suspension | Marzocchi rear suspension unit, electronically adjustable preload and rebound damping, 170mm wheel travel |
| Front Suspension | Marzocchi 45mm upside down forks, manual rebound and compression damping adjustment, 180mm travel |
| Frame | Tubular steel trellis main frame. Fabricated, bolt-on aluminium rear subframe |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.