Tiger Sport 660 - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | The Tiger Sport 660 combines performance, practicality, and fun in a way no other middleweight adventure sport bike does. |
| Price | US$ 9695. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Allround |
| Model | Triumph Tiger Sport 660 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 104.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.51 litres/100 km (22.2 km/l or 52.16 mpg) |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Multipoint sequential electronic fuel injection with electronic throttle control |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 74.0 x 51.1 mm (2.9 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Max Torque | 64.0 Nm (6.5 kgf-m or 47.2 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Capacity | 660.0 ccm (40.27 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.20 litres (4.54 US gallons) |
| Wheelbase | 1418 mm (55.8 inches) |
| Overall Width | 834 mm (32.8 inches) |
| Overall Height | 1398 mm (55.0 inches) |
| Seat Height | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 206.8 kg (456.0 pounds) |
Tiger Sport 660 dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminium alloy multi-spoke. Michelin Road 5 tyres. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Nissin single piston sliding caliper. |
| Brake Disc Diameter | 255 mm (10.0 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Floating discs, Nissin 2-piston calipers |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Showa monoshock RSU, with remote hydraulic preload adjustment |
| Front Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | Showa 41mm upside down separate function cartridge forks |
| Trail | 97 mm (3.8 inches) |
| Frame | Tubular steel perimeter |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Triumph Tiger Sport 660 discussion group or the general Triumph discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 10,000 miles/16,000 km/12 months |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | Two-year unlimited mileage |
| Lighting | All-LED lighting |
| Instruments | Multi-function instruments with colour TFT screen |
| Rake (fork angle) | 23.1° |
| Exhaust system | Stainless steel 3 into 1 header system with low single sided stainless steel silencer |
| Driveline | X ring chain |
| Power | 81.0 HP (59.1 kW)) @ 10250 RPM |
| Engine type | In-line three, four-stroke |
| Year | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.