Tiger Sport 800 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Yellow, Black, Blue, Red |
| Category | Sport touring |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Max Torque | 84.0 Nm (8.6 kgf-m or 62.0 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Engine Type | In-line three, four-stroke |
| Capacity | 798.0 ccm (48.69 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Wet Weight | 214.0 kg (471.8 pounds) |
Tiger Sport 800 dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 255 mm (10.0 inches) |
| Front Brakes | Double disc |
Other specs |
| (96.6 out of 100)Click here for complete rating. | Â |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Triumph Tiger Sport 800 discussion group or the general Triumph discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Output | 113.0 HP (82.5 kW)) @ 10750 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Triumph Tiger Sport 800 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.