Tiger Sport 800 Tour - 2026 Specifications and Reviews
2026
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission | 109 g/km |
| Gearbox | 6 speed, Triumph Shift Assist |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip & assist |
| Final Drive | X ring chain |
| Exhaust System | Stainless steel 3 into 1 header system with sided mounted stainless steel silencer |
| Induction | Bosch Multipoint sequential electronic fuel injection with electronic throttle control. 3 rider modes (Rain, Road, Sport) |
| Max Torque | 84 Nm @ 8,500 rpm |
| Max Power | 115 PS / 113 bhp (84.6 kW) @ 10,750 rpm |
| Compression Ratio | 13.2:1 |
| Capacity | 798 cc |
| Engine Type | Liquid-cooled, 3 cylinders, 12 valves, DOHC |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1422 mm |
| Seat Height | 835 mm |
| Overall Length | 2182 mm |
Tiger Sport 800 Tour dimensions and frame | |
| Trail | 99 mm |
| Rake | 23.8 deg |
| Rear Brakes | Single Ø255mm fixed disc, single piston sliding caliper, OCABS |
| Front Brakes | Twin Ø310mm floating discs, 4-piston radial calipers, OCABS |
| Rear Suspension | Showa monoshock RSU with adjustable rebound damping and remote hydraulic preload adjustment, 150mm wheel travel |
| Front Suspension | Showa 41mm, upside-down separate function cartridge forks, adjustable compression and rebound damping, 150mm wheel travel |
| Frame | Tubular steel perimeter frame |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.