Tracker 400 - 2026 Specifications and Reviews
Engine and Transmission Specifications |
| Gearbox | 6 speed |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip & assist |
| Final Drive | X-ring chain |
| Exhaust System | Stainless twin-skin header system with stainless steel silencer |
| Induction | Bosch electronic fuel injection with electronic throttle control |
| Max Torque | 27.7 ft-lbs (37.5 Nm) @ 7,500 rpm |
| Max Power | 41.4 bhp (42 PS) (30.89 kW) @ 9,000 rpm |
| Compression Ratio | 12:1 |
| Capacity | 398 cc |
| Engine Type | Liquid-cooled, single-cylinder, 4 valve, DOHC |
|
|
Physical measures and capacities |
| Wheelbase | 53.9 in (1371 mm) |
| Seat Height | 31.7 in (805 mm) |
| Overall Length | 80.1 in (2033 mm) |
Tracker 400 dimensions and frame |
| Trail | 4.24 in (107.6 mm) |
| Rake | 24.4deg |
| Rear Brakes | Single 9.1 in (230mm) fixed disc, single piston floating caliper, ABS |
| Front Brakes | Single 11.9 in. (300mm) fixed disc, four-piston radial caliper, ABS |
| Rear Suspension | Gas monoshock RSU with external reservoir and pre-load adjustment. 5.1 in. (130mm) wheel travel |
| Front Suspension | 1.7 in. (43mm) upside down Big Piston forks. 140mm wheel travel |
| Rear Tyre | 150/60 R17 |
| Front Tyre | 110/70 R17 |
| Frame | Hybrid spine/perimeter, tubular steel, bolt-on rear subframe |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.