Trail 125 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda Trail 125 is a versatile entry-level motorcycle ideal for new riders and commuters seeking reliable, approachable performance. Its lightweight 124cc air-cooled engine and 4-speed gearbox deliver smooth, manageable power for both street and light trail riding. Known for Honda's legendary dependability and fuel efficiency, it excels as an affordable, practical gateway into motorcycling.
2025
General information | |
| Color Options | Glowing Red, Pearl Smokey Gray |
| Price | US$ 4099. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Allround |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | EPA standards. Models sold in California meet current CARB standards. No Euro certification. |
| Clutch | Automatic centrifugal |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | Fully transistorized |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. PGM-FI with automatic enrichment |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 50.0 x 63.1 mm (2.0 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Capacity | 124.0 ccm (7.57 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 5.30 litres (1.40 US gallons) |
| Wheelbase | 1257 mm (49.5 inches) |
| Ground Clearance | 190 mm (7.5 inches) |
| Overall Width | 833 mm (32.8 inches) |
| Overall Length | 2150 mm (84.6 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 116.1 kg (256.0 pounds) |
| | |
Trail 125 dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic. |
| Brake Disc Diameter | 190 mm (7.5 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear Tyre | 80/90-17 |
| Front Tyre | 80/90-17 |
| Rear Wheel Travel | 86 mm (3.4 inches) |
| Rear Suspension | Twin shock |
| Front Wheel Travel | 99 mm (3.9 inches) |
| Front Suspension | 27mm telescopic fork |
| Trail | 79 mm (3.1 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda Trail 125 discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model id: CT125A. |
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Carrying Capacity | Rear rack |
| Lighting | LED lights |
| Reserve fuel capacity | 1.14 litres (0.30 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 27.0° |
| Driveline | #420 Chain; 14T/39T |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Honda Trail 125 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.