Engine and Transmission Specifications |
| Emission | 110 g/km |
| Gearbox | 6 speed |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip & assist |
| Final Drive | X-ring chain |
| Exhaust System | Stainless steel 3 into 1 header system with low single sided stainless steel silencer |
| Induction | Multipoint sequential electronic fuel injection with electronic throttle control. 3 rider modes (Rain, Road, Sport) |
| Max Torque | 68 Nm @ 8,250 rpm |
| Max Power | 95 PS / 95 bhp (70 kW) @ 11,250 rpm |
| Compression Ratio | 12:1 |
| Capacity | 660cc |
| Engine Type | Liquid cooled, inline 3-cylinder,12 valve, DOHC, 240deg Firing order |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 14 litres |
| Wet Weight | 195 kg |
| Wheelbase | 1402 mm |
| Seat Height | 810 mm |
| Overall Height | 1088 mm |
| Overall Width | 815 mm |
| Overall Length | 2024 mm |
|
|
Trident 660 dimensions and frame |
| Trail | 108 mm |
| Rake | 24.5 deg |
| Rear Brakes | Single Ø255mm fixed disc, single piston sliding caliper, OCABS |
| Front Brakes | Twin Ø310mm fixed discs, 2 piston sliding calipers, OCABS |
| Rear Suspension | Showa monoshock RSU, with preload & rebound adjustment, 130mm wheel travel |
| Front Suspension | Showa 41mm upside down separate function big piston (SFF-BP) forks, 120mm wheel travel |
| Frame | Tubular perimeter frame, steel |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.