Trident 660 Triple Tribute Edition - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Cosmic Yellow/ Sapphire Black, Cobalt Blue/ Sapphire Black, Jet Black, Diablo Red/ Sapphire Black |
| Price | US$ 8595. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Naked bike |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 124.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.38 litres/100 km (18.6 km/l or 43.72 mpg) |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip and assist |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Multipoint sequential electronic fuel injection with electronic throttle control |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 74.0 x 51.1 mm (2.9 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Max Torque | 63.7 Nm (6.5 kgf-m or 47.0 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Max Power | 81.0 HP (59.1 kW)) @ 10250 RPM |
| Capacity | 660.0 ccm (40.27 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1401 mm (55.2 inches) |
| Overall Width | 795 mm (31.3 inches) |
| Overall Length | 2020 mm (79.5 inches) |
| Overall Height | 1089 mm (42.9 inches) |
| Seat Height | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.4262 HP/kg |
| Dry Weight | 190.1 kg (419.0 pounds) |
| | |
Trident 660 Triple Tribute Edition dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminium |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper, Nissin |
| Brake Disc Diameter | 255 mm (10.0 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Two-piston calipers, Nissin |
| Rear Tyre | 180/55-R17 |
| Front Tyre | 120/70-R17 |
| Rear Wheel Travel | 134 mm (5.3 inches) |
| Rear Suspension | Showa monoshock RSU. with preload adjustment |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Showa 41mm upside down separate function forks (SFF) |
| Trail | 107 mm (4.2 inches) |
| Frame | Tubular steel perimeter. Twin-sided, fabricated steel swingarm. |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Triumph Trident 660 Triple Tribute Edition discussion group or the general Triumph discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 10,000 miles/16,000 km/12 months |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | All-LED lighting |
| Instruments | Multi-function instruments with colour TFT screen |
| Rake (fork angle) | 24.6° |
| Exhaust system | Stainless steel 3 into 1 header system with low single sided stainless steel silencer |
| Driveline | X-ring chain |
| Engine type | In-line three, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Triumph Trident 660 Triple Tribute Edition |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.