Unicorn Dazzler - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda Unicorn Dazzler is a versatile 149cc commuter motorcycle designed for everyday riders seeking reliable, efficient transportation. Powered by a fuel-injected single-cylinder engine producing 14 horsepower, it excels at delivering consistent performance and fuel economy for urban and rural riding. This all-rounder is best known for its dependable engineering and practical five-speed gearbox.
2025
General information | |
| Color Options | Grey |
| Category | Allround |
| Model | Honda Unicorn Dazzler |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | BS-VI compliant |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | Digital CDI |
| Fuel Control | Overhead Cams (OHC) |
| Induction | Injection. PGM-FI |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Max Torque | 14.0 Nm (1.4 kgf-m or 10.3 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Capacity | 149.1 ccm (9.10 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Wheelbase | 1328 mm (52.3 inches) |
| Ground Clearance | 162 mm (6.4 inches) |
| Overall Width | 754 mm (29.7 inches) |
| Overall Length | 2073 mm (81.6 inches) |
| Overall Height | 1085 mm (42.7 inches) |
| Seat Height | 798 mm (31.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 138.0 kg (304.2 pounds) |
Unicorn Dazzler dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 110/80-17 |
| Front Tyre | 80/100-17 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Advanced Design Diamond Frame |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda Unicorn Dazzler discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in India. |
| Lighting | 12 V, 35 W Halogen headlights |
| Reserve fuel capacity | 1.30 litres (0.34 US gallons) |
| Power | 14.0 HP (10.2 kW)) @ 8500 RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.