VOR MX 530 Motocross - 2007 Specifications and Reviews
The 2007 VOR MX 530 is a competitive motocross bike designed for intermediate to advanced riders seeking aggressive trail and track performance. Powered by a 444cc liquid-cooled single-cylinder engine with robust 12.1:1 compression, it delivers strong mid-range power through a responsive Keihin carburettor. Best known for its lightweight frame and nimble handling characteristics, this machine excels in technical terrain and delivers reliable power delivery across varied riding conditions.
2007
General information | |
| Category | Cross / motocross |
| Year | 2007 |
| Model | VOR MX 530 Motocross |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Hidraulic wet multi-plate |
| Transmission typefinal drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Starter | Kick |
| Ignition | Electronic |
| Fuel control | SOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Carburettor. Keihin FCR 39 |
| Bore x stroke | 97.0 x 60.1 mm (3.8 x 2.4 inches) |
| Compression | 12.1:1 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | Single cylinder |
| Capacity: | 444.00 ccm (27.09 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Ground clearance | 360 mm (14.2 inches) |
| Overall length | 2,160 mm (85.0 inches) |
| Dry weight | 112.0 kg (246.9 pounds) |
VOR MX 530 Motocross dimensions and frame | |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 270 mm (10.6 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 130/90-19 |
| Front tyre dimensions | 90/90-21 |
| Rear suspension | Single progressive hydraulic Öhlins shock absorber, stroke 295 mm, low-high speed adjustable preloadm extension and compression |
| Front suspension | Aluminium forging with extruded cone shaped arms |
| Frame type | Perimetral frame, CrMo, Oval cross-section spars, aluminium rear frame |
Speed and acceleration | |
| Fuel capacity | 9.00 litres (2.38 gallons) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.