Versys 650 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Versys 650 is a versatile middleweight sport-tourer that blends practicality with performance, appealing to riders seeking an agile yet comfortable machine for both daily commuting and weekend adventures. Powered by a 649cc parallel-twin engine producing 67 horsepower and 61 Nm of torque, it delivers responsive mid-range power ideal for varied riding conditions. Best known for its approachable handling, upright ergonomics, and proven reliability, the Versys 650 excels as an all-around motorcycle for intermediate to experienced riders.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Matte Graphenesteel Gray/Metallic Spark Black Pearl Robotic White/Metallic Spark Black Pearl Robotic White/Metallic Spark Black Metallic Flat Spark Black/Metallic Spark Black Metallic Flat Spark Black/Metallic Spark Black |
| Category | Allround |
| Model | Kawasaki Versys 650 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 104.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.50 litres/100 km (22.2 km/l or 52.27 mpg) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Digital |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with 38mm Keihin throttle bodies (2) |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 83.0 x 60.0 mm (3.3 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Max Torque | 61.0 Nm (6.2 kgf-m or 45.0 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Capacity | 649.0 ccm (39.60 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 21.00 litres (5.55 US gallons) |
| Wheelbase | 1415 mm (55.7 inches) |
| Ground Clearance | 170 mm (6.7 inches) |
| Overall Width | 840 mm (33.1 inches) |
| Overall Length | 2165 mm (85.2 inches) |
| Overall Height | 1420 mm (55.9 inches) |
| Seat Height | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3059 HP/kg |
| Dry Weight | 219.0 kg (482.8 pounds) |
Versys 650 dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminum |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. Petal-style disc. |
| Brake Disc Diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Two-piston calipers. Petal-style discs. |
| Rear Tyre | 160/60-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 145 mm (5.7 inches) |
| Rear Suspension | Offset laydown single-shock with remote spring preload adjustability |
| Front Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | 41 mm inverted telescopic fork with adjustable rebound damping (right side) and adjustable preload (left-side) |
| Trail | 108 mm (4.3 inches) |
| Frame | Tubular diamond, high-tensile steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Versys 650 discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 month limited warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | TFT Colour Instrumentation |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, semi-dry sump |
| Power | 67.0 HP (48.9 kW)) @ 8500 RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Year | 2025 |































Please Login or Register if you would like to leave a comment.