Versys 650 Tourer - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Versys 650 Tourer is a versatile middleweight sport-tourer designed for riders seeking comfortable long-distance travel without sacrificing performance. Its 649cc parallel-twin engine delivers responsive 67 horsepower and predictable handling across varied terrain and road conditions. Known for its upright seating position, excellent fuel efficiency, and practical touring capabilities, the Versys 650 suits adventure-minded commuters and touring enthusiasts equally well.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Matte Graphenesteel Gray/Metallic Spark Black Pearl Robotic White/Metallic Spark Black Pearl Robotic White/Metallic Spark Black Metallic Flat Spark Black/Metallic Spark Black Metallic Flat Spark Black/Metallic Spark Black |
| Category | Allround |
| Year | 2025 |
| Model | Kawasaki Versys 650 Tourer |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 104.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.50 litres/100 km (22.2 km/l or 52.27 mpg) |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Digital |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with 38mm Keihin throttle bodies (2) |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 83.0 x 60.0 mm (3.3 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Max Torque | 61.0 Nm (6.2 kgf-m or 45.0 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Max Power | 67.0 HP (48.9 kW)) @ 8500 RPM |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 649.0 ccm (39.60 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 21.00 litres (5.55 US gallons) |
| Wheelbase | 1415 mm (55.7 inches) |
| Ground Clearance | 170 mm (6.7 inches) |
| Overall Width | 840 mm (33.1 inches) |
| Overall Length | 2165 mm (85.2 inches) |
| Overall Height | 1360 mm (53.5 inches) |
| Seat Height | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3088 HP/kg |
| Dry Weight | 217.0 kg (478.4 pounds) |
| | |
Versys 650 Tourer dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminum |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. Petal-style disc. |
| Brake Disc Diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Two-piston calipers. Petal-style discs. |
| Rear Tyre | 160/60-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 145 mm (5.7 inches) |
| Rear Suspension | Single offset laydown shock with remote adjustable spring preload |
| Front Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork with stepless adjustable rebound and preload / 5.9 in. |
| Trail | 108 mm (4.3 inches) |
| Frame | Tubular diamond, high-tensile steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Versys 650 Tourer discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 month limited warranty |
| Carrying Capacity | Panniers |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | TFT colour instrumentation |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, semi-dry sump |






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.