Vespa Primavera 125 - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Vespa Primavera 125 is a classic style scooter ideal for urban commuters and riders seeking retro aesthetics with modern reliability. Its catalysed i-get engine delivers smooth performance and fuel efficiency for city riding, with an automatic transmission for effortless operation. Best known for combining iconic Vespa heritage with contemporary technology and comfort features.
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2024 |
| Model name | Vespa Primavera 125 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 5 |
| Greenhouse gases | 58.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 2.50 litres/100 km (40.0 km/l or 94.09 mpg) |
| Driveline | CVT automatic with torque server |
| Clutch | Automatic dry centrifugal with shock absorbers |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Valves per cylinder | 3 |
| Bore x stroke | 52.0 x 58.6 mm (2.0 x 2.3 inches) |
| Top speed | 95.0 km/h (59.0 mph) |
| Torque | 10.4 Nm (1.1 kgf-m or 7.7 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Power | 11.0 HP (8.0 kW)) @ 8000 RPM |
| Engine details | Catalysed i-get engine |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.0 ccm (7.57 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cast aluminium alloy |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front brakes | Single disc. ABS front wheel only. |
| Rear tire | 120/70-12 |
| Front tire | 110/70-12 |
| Rear suspension | Helical spring with adjustable preload (4 positions) and single hydraulic shock absorber |
| Front suspension | Single arm with helical spring and hydraulic shock absorber |
| Frame type | Sheet steel shell with welded structural reinforcements |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 8.00 litres (2.11 US gallons) |
| Wheelbase | 1340 mm (52.8 inches) |
| Overall width | 735 mm (28.9 inches) |
| Overall length | 1870 mm (73.6 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| | |
Other specs | |
| Update specs | |
| Factory warranty | 2-year unlimited-mileage warranty. |
| Carrying capacity | Underseat storage |
| Light | Front and rear LED lighting |
| Starter | Electric |
| Color options | Green, orange, blue, black, white, grey |














Please Login or Register if you would like to leave a comment.