Vespa GTS Super 300 - 2022 Specifications and Reviews
The 2022 Vespa GTS Super 300 is a stylish automatic scooter powered by a 278cc liquid-cooled four-stroke engine delivering 23.8 horsepower. It suits riders seeking classic Italian design with modern performance and reliability for urban commuting and weekend rides. Known for its iconic retro aesthetic combined with contemporary engineering, it remains Vespa's flagship scooter offering practical everyday transportation.
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2022 |
| Model | Vespa GTS Super 300 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 5 |
| Greenhouse gases | 74.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 3.21 litres/100 km (31.2 km/l or 73.28 mpg) |
| Driveline | CVT automatic with torque server |
| Clutch | Automatic dry centrifugal with shock absorbers |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump, chain-driven lobe pump |
| Ignition | CDI |
| Fuel system | Injection |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 75.0 x 63.0 mm (3.0 x 2.5 inches) |
| Torque | 26.0 Nm (2.7 kgf-m or 19.2 ft.lbs) @ 5250 Revolutions">RPM |
| Power | 23.8 Horsepower">HP (17.4 Kilowatt">kW)) @ 8250 Revolutions">RPM |
| Engine details | Catalysed HPE engine |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 278.3 ccm (16.98 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Alloy rims |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front brakes | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear tire | 130/70-12 |
| Front tire | 120/70-12 |
| Rear Suspension | Double hydraulic shock absorber with helical spring with preload adjustable in 4 positions |
| Front Suspension | Single arm with helical spring and hydraulic shock absorber |
| Frame type | Sheet steel shell with welded structural reinforcements |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 8.50 litres (2.25 US gallons) |
| Wheelbase | 1375 mm (54.1 inches) |
| Overall width | 755 mm (29.7 inches) |
| Overall length | 1950 mm (76.8 inches) |
| Overall height | 1375 mm (54.1 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1506 HP/kg |
| Dry weight | 158.0 kg (348.3 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Traction control. USB socket. |
| Factory warranty | 2 years, unlimited mileage |
| Carrying capacity | Underseat storage |
| Starter | Electric |
| Color options | Yellow, white, red. black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.