Vespa GTV 300 - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Vespa GTV 300 is a stylish modern scooter that appeals to urban commuters and retro enthusiasts seeking nimble, fuel-efficient city riding. Known for its iconic Italian design and easy handling, it excels in congested traffic while delivering dependable performance. Best suited for riders prioritizing style and practicality over raw power.
General information | |
| Price as new | Do you know this bike?Click here to rate it. We miss 2 votes to show the rating. |
| Category | Sport touring |
| Year | 2024 |
| Model | Yamaha FJR1300ES |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Four-into-one-into-two stainless-steel |
| Greenhouse gases | 151.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 6.53 litres/100 km (15.3 km/l or 36.02 mpg) |
| Driveline | Constant mesh |
| Clutch | Multiplate assist-and-slipper wet clutch |
| Transmission type | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | Transistor Controlled |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 79.0 x 66.2 mm (3.1 x 2.6 inches) |
| Compression | 10.8:1 |
| Torque | 138.0 Nm (14.1 kgf-m or 101.8 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Power | 146.2 HP (106.7 kW)) @ 8000 RPM |
| Engine details | Forward-inclined cylinders |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Capacity: | 1298.0 ccm (79.20 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Hydraulic |
| Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Hydraulic. Unified braking system. |
| Rear tire | 180/55-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Rear suspension | Single shock with electronically adjustable spring preload, rebound and compression damping; |
| Front wheel travel | 135 mm (5.3 inches) |
| Front suspension | 43mm inverted fork with electronically adjustable rebound and compression damping; |
| Trail | 109 mm (4.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| Frame type | Aluminium, Diamond shaped |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.90 litres (5.18 US quarts) |
| Fuel capacity | 25.00 litres (6.61 US gallons) |
| Wheelbase | 1544 mm (60.8 inches) |
| Ground clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Overall width | 750 mm (29.5 inches) |
| Overall length | 2230 mm (87.8 inches) |
| Overall height | 1455 mm (57.3 inches) |
| Alternate seat height | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 291.2 kg (642.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Yamaha’s exclusive Chip Controlled Throttle (YCC-T) is a ride-by-wire system that provides crisp, seamless throttle response. YCC-T also allows for other advanced systems that are ideal for Supersport Touring such as traction control, cruise control and D-Mode adjustable engine mapping. |
| Factory warranty | 1 Year Limited Factory Warranty |
| Carrying capacity | Saddle bags, glove box. |
| Light | Lean Angle-Sensitive LED Lighting |
| Starter | Electric |
| Color options | Cobalt Blue |






































Please Login or Register if you would like to leave a comment.